Pitný režim
7. 7. 2017
Všude okolo nás slyšíme, jak je důležitý pitný režim, ale už většinou nikdo neříká, jak takový správný pitný režim vypadá. A tak bych to dnes ráda objasnila, obzvlášť v těchto horkých letních dnech je důležitý.
Proč je důležité pít?
Naše tělo je tvořeno z 60% vodou - vlastně je to dost relativní číslo, záleží samozřejmě na věku, pohlaví, zdravotním stavu, množství tuku atd. V našem těle má funkci termoregulace, funguje jako transportní medium, stabilizátor, reaktant, rozpouštědlo... Dostatečný přívod tekutin je důležitý pro funkci orgánů (zejm. ledvin) a tkání. Nejsou důležité jen pro fyzické, ale i psychické zdraví. A jejich nedostatek se projeví jako akutní i chronický problém.
Kolik toho pít?
To je velmi individuální, jak už jsem řekla, záleží na věku, pohlaví, kondici, tělesné aktivitě, okolní teplotě atd. Orientačně se můžeme řídit touto rovnicí:
hmotnost v kg x 0,035 = denní potřeba tekutin v litrech
Obecně se doporučuje vypít minimálně 1,5 l lépe 2 l tekutin denně. Samozřejmě je důležité pít v průběhu celého dne. Je hloupost za celý den vypít jednu sklenku a večer před spaním do sebe nalít dva litry. Neřiďte se pocitem žízně, ta vzniká, až ve chvíli, kdy voda v těle klesne o 2%, je tedy důležité, abyste žízeň pokud možno vůbec nepocítili. Pokud jdete cvičit nebo vykonávat jinou fyzickou aktivitu je důležité být dobře hydratován. V letních dnech samozřejmě pijte více, klidně i 3 l denně, záleží samozřejmě jak moc se potíte. Hned po probuzení zkuste vypít sklenici vody, tělo celou noc nemělo přívod tekutin a je důležité je doplnit.
Pokud trpíte onemocněním např. ledvin či srdce konzultujte pitný režim s lékařem, zde se doporučení hodně liší.
Co pít?
Krom množství je důležité co pijeme. Základem pitného režimu by měla být čistá voda, kohoutková nebo balená - nesycená a neslazená. Doplnit ji můžete neslazenými čaji, ředěnými ovocnými/zeleninovými šťávami a minerálními vodami. U minerálních vod je důležité sledovat obsah rozpuštěných látek, konzumovat je občas a raději se opět poradit s lékařem, při některých onemocněních může být užívání velmi škodlivé, to může být i u zdravého člověka, proto je konzumujte občas na doplnění pitného režimu. A ovocné šťávy obsahují velké množství cukru, takže opět je používejte spíše na doplnění pitného režimu.
Do pitného režimu se samozřejmě počítají i potraviny, které dělíme na ty s vysokým obsahem vody (zelenina, ovoce), se středně vysokým obsahem (chléb), s nízkým (ořechy).
Do pitného režimu se samozřejmě počítají i potraviny, které dělíme na ty s vysokým obsahem vody (zelenina, ovoce), se středně vysokým obsahem (chléb), s nízkým (ořechy).
Omezujte pití alkoholu, ten tělo naopak dehydratuje. Pamatujte si, že je důležité k alkoholu vypít i dostatečně čisté vody.
Jak poznám, že piju dostatečně?
Nejjednodušší způsobem je kontrolovat si barvu moči. Měla by být světle žlutá - slámově žlutá/ medově žlutá. Pokud je jasně žlutá, pijete příliš a tím se ochuzujete o minerální látky, ale většinou by to nemělo způsobovat zdravotní problémy. V případě, že je tmavá jako pivo, je to známka dehydratace, ale může to být opět nějaké onemocnění. Proto je důležité chodit na pravidelné prohlídky a nechávat si vyšetřovat moč i krev.
Pomohl vám článek? Budu ráda za vaše ohlasy.
A. ♥
13 komentářů
Tyhle články jsou naprosto super, i ten předešlý se zdravým životním stylem :) Nejhorší ale je, že si tohle nepřečtou lidi, kteří by to potřebovali.. Třeba moje mamka je na tohle úplně strašná. Jsem ráda, když vypije 3 celé skleničky vody denně. Za to kafe, které dehydratuje, toho vypije třeba 3 hrnky.. A nepoučí se.. Přesto budu ráda, když v takových článcích budeš pokračovat, moc mě baví je číst ♥
OdpovědětVymazatPauline’s Tiny World♥
To mě mrzí, zkus mamce vysvětlit proč je to důležité, třeba se nad tím, alespoň zamyslí. Když o tom bude jen přemýšlet, je to první krok ke změně. Držím palce! :)
VymazatSkvělý článek, děkuji! :)
OdpovědětVymazatMr. Kev
tieto články ma vážne bavia!
OdpovědětVymazatJa občas pijem až príliš veľa, niektoré dni ledva liter. Ale snažím sa si to ustrážiť, lebo to má na mňa hrozný vplyv niekedy :D
Já bohužel pitný režim vůbec nedodržuju, i když bych se hodně snažila, tak nedokážu v mém běžném dnu vypít třeba ty "ideální" dva litry, ale vím, že bych na svém pitném režimu měla zapracovat, protože je fakt tragický :/
OdpovědětVymazatAnother Dominika
Třeba já hned po probuzení vypiju velkou sklenici vody (cca 400ml) a k snídani si jdu hned uvařit čaj. Tak to také zkus. A samozřejmě nosit u sebe pořád lahvičku s vodou. :)
VymazatMně pomohl moc, ráda se o tom dozvím něco víc. :) Já jsem určitě vinná tím, že piju opravdu velké množství kávy, ale už tak trochu zapomínám, doplňovat to tou vodou. Tak se budu snažit, ať se nemusím stydět. :)
OdpovědětVymazatYoung, wild and free
Super, ze začátku si to budeš muset asi hlídat, ale brzy ti to ani nepřijde. :)
VymazatSuper článok, ja sama mám s dodržiavaním pitného režime veľké problémy, takže sa mi veľmi hodil :)
OdpovědětVymazatHello, my name is Ev
Super, já piju docela dost, ale tak samozřejmě ve zdravé míře, řekla bych. Já mám čistou vodu ráda, občas do ní hodím ovoce a ted i meduňku, nebo občas mátu, na osvěžení. Líbí se mi ten bod, kde píšeš, jak poznáme, že pijeme dostatečně, super, to jsem nevěděla :) A krásná láhev na pití! :)
OdpovědětVymazatKolobeh vody v prirode: Cim vic se potime, tim vic pijeme. Cim vim vic pijeme, o to vic se potime.
OdpovědětVymazatV přírodě? Spíše jste myslel/a v těle. :) Samozřejmě, ale je potřeba udržovat stálou hladinu vody v těle z důvodů, které jsem v článku zmínila. :)
Vymazatpekný užitočný článok :) zaujímavý bol napríklad ten vzorec na výpočet adekvátneho objemu vody za deň ;)
OdpovědětVymazatSabi z blogu Beautiful savage