Pokud mě sledujete na Instagramu, pravděpodobně jste si všimli, že jsem vyrazila do Thajska a velkou část z cesty jsem projezdila na kole. Ještě nás tu čeká dalších 5 dní, ale už bez kol. A protože vás cyklistika v Asii zaujala, rozhodla jsem se sepsat článek o tom, jak se tady na kole vůbec jezdí.
Na kola jsme se rozhodly s mou kamarádkou Baru (ty krásné fotky jsou od ni) vyrazit do Chiang Mai, města a oblasti v severní části Thajska. Na internetu není moc článků o takové cestě, proto jsem se rozhodla vypsat praktické tipy a důležité body naší cesty.
Pojďme na to:
Kdy na kola vyrazit?
My jsme vyrazily na úplném konci února a první polovině března. Původně jsme chtěly vyrazit v únoru, ale protože jsme sehnaly levnější letenky (zpáteční za 17000 CZK) než na únorové termíny, rozhodly jsme se takto.
Obecně se doporučuje vyrazit mezi listopadem a březnem. Je to tady chladné období (okolo 30-35 °C) a nehrozí monzuny.
Jak se sem dostat?
Máte samozřejmě možnost letět přímo sem, respektive s přestupy. My chtěly první část dovolené strávit v Bangkoku (2 dny) a rozhodly jsme se vyzkoušet noční vlak, který jede z Bangkoku do Chiang Mai. Jedna cesta vyšla zhruba na 900 CZK.
Ve vlaku vám rozloží sedačky a povléknou postele a máte hezkou postel pro sebe. Doporučuju si kupovat jízdenku na spodní postele, což sice znamená, že v době, kdy budou sedadla nerozložená, nebudete sedět naproti sobě, ale nebudete muset lézt do postele po žebříků a zároveň budete mít okno.
Vlak jel asi 13 hodin, nám se v něm až tak dobře nespalo, trochu jsme se budily, ale postele byly pohodlné, možná na to mohl mít vliv i jetlag.
Zpátky jsme se však rozhodly letět, protože v Bangkoku už jen přestupujeme. Letenka bez zavazadel vyjde na zhruba stejné peníze, co vlak, se zavazadlem je to okolo 1.350 CZk.
Půjčit si kolo, nebo dovést vlastní?
Protože jsme věděly, že budeme mít cestu více rozkouskovanou a budeme se před i po cykločásti pohybovat po Thajsku a cestovat, rozhodly jsme se, že bude jednodušší si kola půjčit na místě.
Půjčovaly jsme si kola
tady. Každou to vyšlo zhruba na 6.500 CZK na 11 dní. Nejsou to žádná špičková kola, ale posloužila nám dobře a majitel (cyklista Adne van Engelen) byl moc milý a ochotný. Zajistil nám držáky na Garmin počítače, SPD-L pedály a Báře nakonec půjčoval i staré nášlapy, protože měla Look a ne Shimano. No... těšíme se ale na svoje kola doma. :D
Karty nebo hotovost?
Rozhodně berte hotovost, kartou jde platit minimálně. V kavárně se nám to povedlo jednou (v Papa's garden) a pak v supermarketech, často ale nad útratu 200 THB, což jsme skoro nikdy neměly. Ano, je tu velmi levně. V supermarketech Big C mini a Lotus se dá platit kartou od jakékoli částky.
Doporučuju vybrat v bankomatech od jejich banky Bangkok Bang i tady platíte něco za transakci, ale není to tak hrozné. My si na 3 týdny vybraly 15.000 THB (nějakých 10.700 CZK) pro obě a stačilo nám to na všechno - obědy a večeře v restauraci, limonády a kafe na kole, nějaké dobroty po kole.
Doporučuju si tady zajít i na masáž, je to úplně boží relaxace a za hodinu celotělové dáte okolo 200 THB (tedy 140 CZK).
Není ten provoz šílený? A co cesty?
Tady jedno velké uklidnění pro vás. Řidiči jsou extrémně slušní a obezřetní. Provoz je tady docela hustý a trochu divoký, jsou tady ale zvyklí na skútry a tím pádem dost obezřetní. Netroubí a jsou chápaví, když potřebujete na poslední chvíli přejet na druhou stranu silnice, abyste odbočili.
Samozřejmě pořád musíte dávat pozor, furt jedete v provozu - ukazujte, signalizujte a koukejte, kam jedete. Jo a jezdí se tu na obrácené straně, tedy vlevo, ale nebojte se ničeho, chytnete to hned.
Stav silnic je v naprosté většině případů na velmi vysoké úrovni, občas je někde trochu horší, ale to úplně výjimečně a jen krátký úsek. Asi právě proto, že se tu hodně přepravuje na skútrech a auty.
Jaké zvolit trasy?Tady vám dám odkazy na Stravu na všechny naše trasy, můžete si je teda stáhnout v gpx a nahrát do svých počítačů (případně hodinek). Každá trasa na začátku znamenala krátké vymotání se z centra po větší silnici, ale jak jsem psala výše, jsou tu dost opatrní.
Trochu zvláštně nám tu fungovaly Garmin počítače - viděly jsme trasu, ale ne okolní mapu. Tedy nás nenavigoval a musely jsme bedlivě sledovat, kudy vede trasa a třeba na rozdvojení to bylo někdy 50:50, zda jedeme správně a nedokázal přepočítat trasu. Dalo se s tím ale docela hezky pracovat a i když jsme někdy jely jinak, než byl plán, vždy jsme se dokázaly snadno někde navázat.
Není tady tak velká vlhkost jako v Bangkoku, ale vedro (i vlhko) tady taky je, proto nezapomínejte pořádně pít.
Co se terénu týče, dá se tu jet jak v kopcích, tak po úplné rovině.
1. den - okruh přes Ba Pan Sak Ngam
Celý okruh je okolo 125 km s převýšením asi 800 m. Úvodních asi 35 km bylo po úplné rovině, pak přišlo pár stoupání (kratičké, ale docela příkré, nejdelší kopec měl asi okolo 6 km, nic hrozného tedy), zpět zase rovina. Můžete se stavit mrknout na vodopády a doplnit si vodu do bidonů.
Kde se stavit na limonádu nebo kafe.
2. den - okruh přes národní park Doi Suthep-Pui
Vyrazily jsme na krásný okruh do národního parku. Po cestě můžete vidět slony, pěkný výhledy a můžete se těšit na pár kopců nahoru a samozřejmě taky pěkné sjezdy dolů. Jedna z nejhezčích tras. Okolo 90 km a 1400 m převýšení.
Kde si zastavit na osvěžení - je jich nespočet, my byly
tady a pak na vrcholu u stánku. Tím, že je to v NP, tak jsou ceny trochu vyšší (= v ČR běžné).
3. den - Chiang Dao rovinka a zpět
Touhle trasou jsme se inspirovaly od jedné slečny, která ji jela v rámci bikepackingu. No, byla to trošku pakárna, ale tak po 1/3 cesty to začalo být daleko hezčí. Škoda, že i zpět se musíte vydat stejnou trasou (pokud tedy nechcete jet něco extra dlouhého). Samotné město Chiang Dao je moc krásné, jsou tam všude hezká políčka. Trasa asi na 140 km s převýšením okolo 550 m.
4. den - easy ride Lamphun
Taková odpočinková trasa, moc hezká na koukání. Ideálně na proložení pro unavený nohy - 65 km, převýšení 100 metrů.
5. den - koukavý okruh přes Pa Sang
Méně náročný okruh, ale moc hezký. I tady se daj docela pěkně odpočinout nohy, protože pořadný kopec tady nenajdete - 110 km, 400 m převýšení.
Kde se občerstvit (doporučuju si dát dirty coffee).
6. den - okruh přes Doi Saket
Chrámů potkáte na každé trase několik, tenhle se nám líbil, protože byl na pěkném kopci (a za kopcem jsme se chtěly stavit na kafe). Vyšlápnout si ho na kole, tam pak shodit tretry a vyjít schody až nahoru - neskutečně krásné výhledy.
Kde na kafe - nejvíc miloučkej majitel (ke kávě nám pak přinesl ještě svoje vlastní sušenky, zapomněla jsem tam pumpičku - psala jsem mu přes imessage, jestli by mi ji mohl schovat, že za dva dny se pro ni vratím, měl sice zavřeno, ale i tak mi ji hned podal přes plot, když jsem mu napsala, že jsme tam 🥹)
7. den - easy sunset ride Mae Rim
Úplně krátké vyjetí po moc hezké okruhu, určitě doporučuji na západ slunka - 40 km, 130 m převýšení.
8. den - trochu jiný okruh přes Doi Saket (pro pumpičku)
Tenhle okruh bych řekla, že byl (kvůli zpáteční cestě, kterou jsem přeplánovala na více menší trasy) hezčí než ten z 6. dne. Určitě zajeďte, pití jsme tentokrát musely dát jinde (braly ale karty 😁 ) - 70 km, 100 m převýšení.
Kde se občerstvit - berou karty.
9. den - moc hezká trasa, ale bacha na gravel vložku 😁
Tohle byla fakt moc pěkná trasa, akorát Bára kus plánovala dost náhodně a na silniční kola to nebylo vhodné - kameny, kořeny, písek. Na gravelu by se to dalo projet snadno, takhle tu bylo riziko píchnutí a pádů. Naštěstí jsme nepíchly, ale mně to pak na písku podjelo a domů jsem dojížděla s pár odřeninami a naraženým zápěstím (nic dramatického). Ten úsek by šel přeplánovat, ale jinak boží trasa!
10. den - ikonický climb na Doi Suthep
Tohle si dejte 15 km s převýšením 1100 m. Cesta zpět musí být stejná jako tam (minimálně pro silničku teda 😁).
11. den - rozlučkový okruh na kafe
Před vrácením kol jsme vyrazily jen na krátký okruh na kafe do kavárny, kde už jsme jednou byly a líbilo se nám to.
Zajímalo by váš ještě něco? Kam se chystáte na kola vy?
Děkuju za přečtení.
A.
Děkuji za přečtení a Váš komentář!